DAR DOKUMADar kumaşlar yapılarına ve kullanım yerlerine göre; lastik, şerit, kordon olarak adlandırılan, 0,5 cm’den 50 cm’ye kadar genişlikte dokunarak ya da örülerek elde edilen eni dar malzemelerdir. Tek başlarına kullanımı olmayan bu malzemeler hazır giyim yan sanayinin olmazsa olmaz elemanlarıdır. Dar dokuma makineleri; iç giyimden, ev tekstiline ve teknik dokumalara kadar birçok alanda tekstil yüzeyi elde edilmesinde kullanılmaktadır.


Dar dokuma sektörü bir anlamda hizmet ürettiği sektörlerin yan sanayisidir.Hazır giyim sektörü dışında ayakkabı, otomobil, savunma, elektroteknik, sağlık ve emniyet sektörlerinde kullanım alanı bulan dar dokumalar, elastik veya şerit şeklinde dokunur. Dar kumaşlarda kullanılan iplik çeşitlerine göre ( pamuk, polyester, viskon, polipropilen, naylon ) kurdele, grogren şerit, yatak şeridi, balıksırtı gibi diğer dokumalar da görülür.


Dar dokuma kurdela, kuşak, lastik, etiket benzeri dar enli ve özel kullanım alanına sahip dokumaların üretiminin yapıldığı bir dokuma üretim sistemidir.

Dar dokuma makineleri normal dokuma makinelerinden farklıdır. Bu fark üretilen kumaşların farkından kaynaklandığı gibi dokuma makinelerinin teknik özelliklerinden de kaynaklanmaktadır.Dar dokuma makineleri oldukça yüksek hızda çalışırlar. Bu özelliklerinden dolayı üretim hızları ve randımanları yüksektir.Dokunan kumaşın eninin küçük olması nedeniyle dokuma makinesi üzerinde birden fazla sayıda kumaş aynı anda yan yana dokunabilmektedir.
 

Dar dokuma, günlük hayatın çok farklı alanlarında kullanılan bir mamuldür. Ayakkabı, çanta, mobilya gibi birbirinden çok farklı sektörlerde ara mamul olarak kullanılmakta, ayrıca da iç çamaşır, kemer ve benzeri sektörler aracılığı ile son kullanıcıya ulaşmaktadır.

Dar dokuma mamullerinin imalatında bir çok farklı iplik ve bu ipliklerle birlikte sim, misina, fosfor ve lateks (lastik) gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Katkı malzemeleri ile mamullere istenilen görsel ve işlevsel özellikler kazandırılabilmektedir.

Dar dokuma mamulleri sim katılarak süslenebileceği gibi, lateks katılarak da esneme özelliğine sahip hale getirilebilirler. Simli Dar Dokuma imalatımız ile ilgili sayfamızdan simli mamullerimiz.


Farklı iplik denye ve renk seçenekleri ile bahsi geçen katkı malzemelerinin farklı renk kombinasyonlarından ve dokuma tekniklerinden de yararlanılarak birbirinden farklı desenlerin oluşturulması mümkündür. Oluşturulan bu çalışmalar kolon, lastik, şerit ve biye gibi tabirlerle adlandırılmaktadır. 

Jakarlı dar dokuma teknolojisi sayesinde ise; bilgisayar destekli tasarım ve makinelerde firma unvanları  logoları yada sloganları ile daha özel ve özgün çalışmalar yapılabilmektedir. 

Bir dar dokuma mamulünün kalitesi, imalat sürecinde kullanılan ham maddeler (iplik ile istenilen mamul özelliğine uygun olarak tercih edilen katkı iplik ve malzemeleri),  dar dokuma makinalarının kalitesi, birikim, ustalık becerileri ve  şirket kültürü ile doğrudan ilişkilidir.

Bu sebeple, GOLD Dar Dokuma  olarak mamullerimizin kalitesini sağlamak ve istenen seviyede tutmak, müşterilerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet sunabilmek  amacıyla tesisimizde sadece Müller ve Kuş marka dar dokuma makineleri kullanılmakta, belirli aralıklarla yazılımsal ve donanımsal iyileştirmeler yapılmaktadır.  Çalışanlarımızın konularında kendilerini geliştirmeleri kadar, imalat öncesi süreçte başlayan ve satış sonrası sürece kadar devam eden kalite – müşteri memnuniyeti politikalarımızı en iyi şekilde kavramalarına da özen göstermekteyiz. Müşterilerimizin minimum düzeyde fire oranı ile çalışabilmelerini sağlamak amacıyla mamullerimizin imali aşamasından, paketleme ve sevkıyat aşamasına kadar özen göstermekte, kalite, fiyat ve zamanında teslim noktalarının üzerinde özenle durmaktayız.

ankara-dar-dokuma-tekstil biye-siraze-baliksirti-dokuma dar-dokuma-firmalar- dar-dokuma-firmalari emniyet-kemeri-dokuma fantazi-dokuma-kumas-imalati istanbul-dar-dokuma-tekstil kaldirma-halat-dokuma kayis-dokuma kocaeli-dar-dokuma-tekstil lastik-dar-dokuma medikal-lastik-dokuma polyester-halat polyester-sapan-halat polyester-sonsuz-halat sakarya-dar-dokuma-halat-sapan-kemer services tek-kullanimlik-polyester-sapan