FANTAZİ DOKUMA KULLANIM ALANLARI

 

İlk olarak fantazi iplikler bay / bayan dış giyiminde kullanılmak üzere yünlü dokuma fabrikalarında atkı ipliği olarak yer alıyordu. Günümüzde ise en çok moda eğilimlerine göre özellikle dış giyimde moda desinatörler dokuma ve örgü kumaşlarda fantazi ipliği bir moda elementi olarak kullanılmaktadır. Ceket, pantolon, etek, bluz, elbise gibi ürünlerin kumaşlarında, örgüden elde edilmiş elbise, bluz, örgü şal v.b. bay / bayan dış giyimlerinde kullanılmakla birlikte gün geçtikçe kullanılan alanlar genişlemektedir. 
Ev tekstilinde de kullanılan fantazi iplikler bu alanda yoğun olarak döşemelik kumaşlar, perdeler masa örtüleri ve halılarda dokunmaktadır. Kumaş elde etme yöntemi olarak fantazi ipliğin en fazla kullanıldığı üretim metodu triko denilen düz örme ve dokumadır.
Fantazi iplik çeşitlerine giren kaplama iplik (elastik) ile çeşitli dokuma kumaşları yanısıra, bu ipliklerden bayan fantazi iç çamaşırı ve külotlu çorap üretilmektedir. Lycra başta olmak üzere kaplama elastan iplikler dokuma ve yuvarlak örme ağırlıklıdır.


FANTAZİ İPLİKLERİN SINIFLANDIRILMASI


Fantazi iplikler, değişik yönlerden sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar: yapılarına, elde etme yöntemlerine, efekt verme yöntemine ve verilen efektlere göre olmaktadır.
A-)Yapılarına göre sınıflandırma: Yapılarına göre sınıflandırmada Fantazi iplikler tek katlı ve efekt katlı iplikler olmak üzere ikiye ayrılırlar.
B-)Elde etme yöntemlerine göre sınıflandırma: Fantazi iplikler elde etme yöntemlerine göre iki ana gruba ayrılırlar; Fantazi büküm makinelerinde elde edilenler ve yeni eğirme teknolojileriyle elde edilenler. Fantazi ipliklerin büyük bir bölümü Fantazi büküm makinelerinde elde edilmektedir. Bununla beraber yeni iplik eğirme teknolojilerinden faydalanarak, bu sahada çalışmak mümkündür. Fantazi iplik makinelerindeki esas; ana ipliğe efekt ipliğin sarılması ve bu ikisinin bir bağlama ipliğiyle sabitlenmesidir. Büküm yoluyla elde edilen Fantazi iplikler; Fantazi büküm makinesinde farklı boylarda ve çeşitli numaralardaki ipliklerin birbirleriyle bükülmesi sonucunda elde edilirler. Çekim yoluyla elde edilen Fantazi iplikler: Fitil veya bant olarak kullanılan ana ipliğe filament sarımı sonucu elde edilir. Yeni iplik eğirme sistemlerini kullanarak elde edilen ipliklere sargılı iplikler adı verilir. Bu iplikler, örtülü iplikler olarakta bilinirler. 
EFEKT VERME YÖNTEMİNE GÖRE SINIFLANDIRMA:
Bu sınıflandırma da iki ana yöntem vardır.
İlki direkt yöntemdir. Burada efekt Fantazi büküm makinesi üzerinde elde edilmektedir. Diğeri indirekt yöntemdir. Bu yöntem, normal iplik eldesi sırasında makineyi veya ipliği oluşturacak olan elyafı modifiye etme esasına dayanır.
A- Direkt Yöntemler
a-1- Ring iplik makinelerinde eğirme
Şantuk efekt iplikleri,
Düz veya havlı bukle iplikleri,
Düz veya havlı sufle iplikleri,
Düz veya havlı renkli bükülü iplik,
Düğüm ve kabarık kıvrım ipliği,
a-2- Fantazi büküm makinelerinde eğirme
Dört farklı renge kadar şantuk efekt iplikleri,
Düz, havlı veya çok renkli sufle ipliği,
Düz, havlı veya çok renkli bukle ipliği,
Düz , havlı veya çok renkli bükülü iplik,
Düğüm iplikleri,
Çok renkli iplikler,
a-3- OE-Rotor iplik makinelerinde Eğirme
Şantuk efektleri,
Çoklu numara efektleri,
Renk efektleri,
a-4- OE-Friksiyon iplik makinelerinde Eğirme
Karma İplikler,
Hav iplikleri,
Bukle iplikleri,
B- İndirekt Yöntemler
b-1- Harmanlama
Düğüm iplikleri,
b-2- Taraklama
Havlı , şantuk efektli veya çok renkli iplikler,
Gölge iplikleri,
Düğüm iplikleri,
b-3- Band hazırlama
Gölge İplikleri,
Çok renkli iplikler,
b-4- Boyama
Gölge İplikleri,
Çok Renkli iplikler,
b-5- Şardonlama
Tüylü hacimli iplikler,
b-6- Özel işlemler
Şenil iplikler
VERİLEN EFEKTLERE GÖRE SINIFLANDIRMA
Bu sınıflandırmada iplikler kontrolsüz ve kontrollü efekt iplikleri olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar.
A-) Kontrolsüz Efekt İplikleri
a-1-) Kontrolsüz İplik Efektleri
Bukle iplik,
Lup iplik,
Dalga ipliği,
Kıvrım ipliği,
Frote iplik,
Muline iplik,
a-2-) Kontrolsüz Eğirme İplikleri
Dalga ipliği,
Frize iplik,
Eğirme lup ipliği,
Şenil ipliği,
Bukle ipliği,
B) Kontrollü efekt İplikleri
b-1-) Kontrollü iplik efektleri
Düğüm ipliği,
Tırtıl ipliği,
Ters yön tırtıl ipliği,
b-2-) Kontrollü eğirme efektleri
Eğirme hav ipliği,
Ekleme hav ipliği,
Eğirme tırtıl ipliği,
Havlı bukle ipliği
Kontrolsüz Efekt İplikleri
Kontrolsüz ipliklerde ek bir iplik sürekli olarak ana ipliğe ya aynı anda yada daha yüksek bir hızda beslenir. İki hız arasındaki fark, efekti meydana getirir. İplik efektlerinin efekt bölümü bir iplik veya filament iplikten oluşur.
Muline İplik :En basit Fantazi iplik biçimidir. İki veya daha fazla renkte iplik eğirme bükümüne ters yönde bükülerler.


ankara-dar-dokuma-tekstil biye-siraze-baliksirti-dokuma dar-dokuma-firmalar- dar-dokuma-firmalari emniyet-kemeri-dokuma fantazi-dokuma-kumas-imalati istanbul-dar-dokuma-tekstil kaldirma-halat-dokuma kayis-dokuma kocaeli-dar-dokuma-tekstil lastik-dar-dokuma medikal-lastik-dokuma polyester-halat polyester-sapan-halat polyester-sonsuz-halat sakarya-dar-dokuma-halat-sapan-kemer services tek-kullanimlik-polyester-sapan