DAR DOKUMA FİRMALARI

İSTANBUL ANKARA İZMİR ADANA MERSİN ANTALYA GAZİANTEP KOCAELİ BURSA BOLU MANİSA SAKARYA DAR DOKUMA FİRMALARI
DAR DOKUMA NEDİR, DAR DOKUMA KAYIŞ, DAR DOKUMA POLYESTER SAPAN, SONSUZ SAPAN, SONSUZ HALAT, DOKUMA HALAT, EMNİYET KEMERİ, PANTALON KEMERİ, DESENLİ DOKUMA KEMER, DOKUMA ÇANTA ASKISI, DOKUMA KAYIŞ

DAR DOKUMA NEDİR?Dar kumaşlar yapılarına ve kullanım yerlerine göre; lastik, şerit, kordon olarak adlandırılan, 0,5 cm’den 50 cm’ye kadar genişlikte dokunarak ya da örülerek elde edilen eni dar malzemelerdir. Tek başlarına kullanımı olmayan bu malzemeler hazır giyim yan sanayinin olmazsa olmaz elemanlarıdır. Dar dokuma makineleri; iç giyimden, ev tekstiline ve teknik dokumalara kadar birçok alanda tekstil yüzeyi elde edilmesinde kullanılmaktadır.
Dar dokuma sektörü bir anlamda hizmet ürettiği sektörlerin yan sanayisidir.Hazır giyim sektörü dışında ayakkabı, otomobil, savunma, elektroteknik, sağlık ve emniyet sektörlerinde kullanım alanı bulan dar dokumalar, elastik veya şerit şeklinde dokunur. Dar kumaşlarda kullanılan iplik çeşitlerine göre ( pamuk, polyester, viskon, polipropilen, naylon ) kurdele, grogren şerit, yatak şeridi, balıksırtı gibi diğer dokumalar da görülür.
Dar dokuma kurdela, kuşak, lastik, etiket benzeri dar enli ve özel kullanım alanına sahip dokumaların üretiminin yapıldığı bir dokuma üretim sistemidir.


DAR DOKUMA ÜRÜNLERİ


EMNİYET KEMERİ:


Dokuma ürünlerin, elastikiyetinin olmasına karşın, elastik deformasyona uğramaması, alternatif kullanılacak bir malzemeye göre daha hafif olması, gözenekli yapısı ile sıhhi olması ve yüksek mukavemete dayanım sağlaması gibi avantajlarından dolayı, kompozit malzemeler yerine tercih nedeni olmakta ve her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir. Kullanılan sektörler arasında, deniz, hava, kara taşımacılığı, otomotiv, inşaat, çocuk koltukları, dağcılık, makine imalat sıralanabilir.


PANTALON ŞERİTLERİ


Kemer astarlarına dikilen, yazılı, yazısız ve desenli olmak üzere çeşitleri bulunan dokuma şeritlerdir. Takım elbise üreten birçok markanın tercih ettiği şeritler, ürünün markasını etiket dışında da bir aksesuar da yazılı olması ve şeridin üzerindeki lastiklerin gömleği tutma özelliği bulunduğu için tercih edilmektedir.


JAKARLI ŞERİTLER


Jakar sayesinde iplikle yazı yazabilme kabiliyeti kazanan jakarlı makineler ile dokunan şeritler, başta kadın, erkek ve çocuk giyim olmak üzere, yatak ve oturma grupları, süsleme, boyun askılığı gibi alanlarda kullanılmaktadır. İpliğin çeşit ve kalınlığına (denye) göre değişen dokuma tuşesi ve desenleri ile çok çeşitli ürünler tasarlamak mümkündür.


DÜZ ŞERİTLER


Genel anlamda dokuma şerit ürünlerine verilen addır. Saten, balıksırtı, grogren, çavuş gibi desenlerin uygulandığı şeritler kullanım alanlarına göre çeşitli genişliklerde üretilmektedir.


Şeritlerden farklı olarak lateks in kullanıldığı ürünlerdir. İç giyimde tercih edilen jakarlı lastikler, erkek boxer yoğunlukta olmak üzere, bayan ve çocuk iç giyiminde kullanılmaktadır. Spor giyim için de tercih edilen jakarlı lastikler, esneyebilme özelliği ve şeride nazaran daha yumuşak tuşesi ile tercih nedeni olmaktadır.


JAKARLI KORDON


Hortum desen ile üretilen kordonlar, genellikle spor giyim için kullanılmaktadır. Ürünün içinde kalan dolgu ipinin etrafına bir katman halinde dokunan iplikler ile dış katmana yazı yazmak mümkün olmaktadır.


DÜZ LASTİK


Seri üretim olarak üretilen sektörde süper lastik, şardonlu, parlak, katlanır... olarak bilinen lastiklere verilen genel addır. Ürünler ham halinde dokunduktan sonra istenilen renklere boyanır ve nihai formlarını oluşturur.

ankara-dar-dokuma-tekstil biye-siraze-baliksirti-dokuma dar-dokuma-firmalar- dar-dokuma-firmalari emniyet-kemeri-dokuma fantazi-dokuma-kumas-imalati istanbul-dar-dokuma-tekstil kaldirma-halat-dokuma kayis-dokuma kocaeli-dar-dokuma-tekstil lastik-dar-dokuma medikal-lastik-dokuma polyester-halat polyester-sapan-halat polyester-sonsuz-halat sakarya-dar-dokuma-halat-sapan-kemer services tek-kullanimlik-polyester-sapan