ANKARA DAR DOKUMA FİRMALARI

 

Ankara da hizmetinizdeyiz, Ankara firmalarına özel indirimlerimiz için bizimle irtibata geçiniz.


​DAR DOKUMADA KULLANILAN HAMMADDE VE ÖZELLİKLERi
Dokuma dairesinde kullanılan hammaddeler iplik ve lastik olmak üzere iki grupta incelenir.
Kullanılan iplikler pamuk ve polyester grubundandır. Pamuk ipliği 12/1Nm, 20/2Nm olanlar, denye yönünden olanlar polyester ve polipilendir. Kullanılan numaralar 90/2 Denye, 135/1Denye,
      İpliklerin numaralarının yanında, başka özellikleri de vardır.

Örneğin
parlak ve beyaz ipliğe kasar, mat ve donuk ipliğe ise ekru adı verilir.
Polyester grubu ipliklerin diğer bir özelliğide muslu olabilmeleridir,
Muslu iplik, bırakıldığında bir araya toplanan ipliktir. Diğer bir özelliği ise yine turlu olup olmayışıdır. Turlu iplik büküm almış iplik demektir. Lastiklere gelince, iki türlü lastik vardır. 30/40 kalın lastik 44/50 ince lastik. (3)


2.2. 
ANKARA DAR DOKUMA ÜRÜNLERİ
A) Giyim Sanayii Tipi Dar Dokumalar: Bu sınıfa giren dar dokumalar, dekoratif ve düz elastik bantlar, ekstraforlar, kurdeleler, cır bantlar v,b. gibi ürünler.
B) Ev Tekstili Tipi Dar Dokumalar: Bunlar dekarasyonda süsleme ve fonksiyonel amaçlı olarak kullanılan püsküllü veya düz yapılı dar dokumalar
C) Sanayii Tipi Teknik Dar Dokumaları: Teknik dar dokumalar çeşitli makinalarda hareket iletim kayışları, güçlendirici kayışlar ve otomobil lastiği yapımında kullanılan kord bezleri ile yangın hortumu v,b. gibi ürünler(3)


2.3. DAR DOKUMA KUMAŞLAR (EV TESKTİLÎ TİPİ)
Ev tekstilinde kullanılan dar dokumalar genellikle süsleme amacını taşımaktadır. Koltuk, perde, yatak takımları gibi ev eşyalarını özellikle ek yerlerinde ve kenarlarında dekoratif etki oluşturmak için kullanılır. Çeşitleri şunlardır:
a) Jaluzi bandı, b) Vagon danteli, c) Çift londra şeridi, d) Püskül şeritler, e) Düz rûş  f)Hollanda bandı, g) Karnıbahar efektli rüş, h) Kesik rüş, i) Kıvrımlı rûş,

j) Kıvırcık ilmekli rüş k) Lanse şerit. I) Perde büzme bandı  m) Döner bant


DAR DOKUMA KUMAŞLAR (GİYİM SANAYİ TİPİ)
Dar dokuma ürünleri giyim sanayiinde fonksiyonel veya süs amacıyla ya da her iki işlevi bir arada düşünülerek kullanılır. Giyim sanayiinde kullanı¬lan dar dokuma ürünleri yapılarına göre şu gruplarda incelenebilir:
a) Elastik Yapılı Dar Dokumalar: Bunlar giysilerin bel, paça, yaka hattı, kol ağzı gibi yerlerinde kullanılan, büzme ve bedene oturtma gibi işlevleri olan., ayrıca süsleme amacıyla kullanılan aşağıdaki dar dokumalardır.
- Elastik bantlar
- Mayo lastiği,
- îç çamaşırı lastiği,
- Atkı şeritleri
- Dekoratif lastik band
b) Kurdeleler: Giysilerde özellikle görülen yerlerde süsleme ve fonk-siyonel amaçlı veya aksesuar olarak kullanılan genellikle parlak yapılı çeşitleri aşağıda sıralanan dar dokuma ürünleridir.
a) Tafta Kurdela, b) Çamaşır kurdelası, c) Çift saten kurdela,         d) Kadife kurdela, e) Fay kurdela, f) Payetin kurdela, g) Muare kurdela, h) Feterşam kurdelası, i) Sersnet kurdelası, j) Tek katlı saten kurdela, k) Groğlen kurdela


c) Ekstrafor ve diğer stabil yapılı dar dokumalar: Konfeksiyon sanayiinde bu tip dar dokumalar özellikle giysilerin kenar bölgesinde sabitleme takvi¬ye etme, bağlama ve süsleme amaçlı olarak kullanılır.
Çeşitli isimlerle anılan çok sayıda çeşitleri vardır. Önemli örnekler şunlardır: a) Ekstrafor, b) Golon, c) Güçlendirici şerit, d) Cır bant, e) Ütü ile yapı¬şan bant, f) Pantolon paça şeridi, g) Ponis kenar şeridi, h) Parlak kenar şeridi, 1) Takviye kenar şeridi, m) Bağlama kenar şeridi, n) Zig-zag kenar şeridi, vandyke şeridi, a) Kenar biyesi, p) Baklava desenli şerit(3)


2,4. DAR DOKUMA KUMAŞLAR (Teknik Sanayii Tipi)
Çeşitli sanayi dallarında taşıma hareket iletimi ve takviye amacıyla kullanılan bu tip dar dokumanın çeşitleri şunlardır:
a) Fitil
b) Taşıma kayışı
c) Konveyor bandları
d) Kort bezi
e) Koranasyon bandı
f) Araba lastiği bezi
g) Radyal lastik kord kuşağı
h) Hareket iletimi kayışı
i) Sonsuz kayış
j) Yangın hortumu
k) Sandalye kemeri{3)

​l) Medikal Lastik dokumalar

ankara-dar-dokuma-tekstil biye-siraze-baliksirti-dokuma dar-dokuma-firmalar- dar-dokuma-firmalari emniyet-kemeri-dokuma fantazi-dokuma-kumas-imalati istanbul-dar-dokuma-tekstil kaldirma-halat-dokuma kayis-dokuma kocaeli-dar-dokuma-tekstil lastik-dar-dokuma medikal-lastik-dokuma polyester-halat polyester-sapan-halat polyester-sonsuz-halat sakarya-dar-dokuma-halat-sapan-kemer services tek-kullanimlik-polyester-sapan