FANTAZİ DOKUMA ÇEŞİTLERİ İMALATI

İlk olarak fantazi iplikler bay / bayan dış giyiminde kullanılmak üzere yünlü dokuma fabrikalarında atkı ipliği olarak yer alıyordu. Günümüzde ise en çok moda eğilimlerine göre özellikle dış giyimde moda desinatörler dokuma ve örgü kumaşlarda fantazi ipliği bir moda elementi olarak kullanılmaktadır. Ceket, pantolon, etek, bluz, elbise gibi ürünlerin kumaşlarında, örgüden elde edilmiş elbise, bluz, örgü şal v.b. bay / bayan dış giyimlerinde kullanılmakla birlikte gün geçtikçe kullanılan alanlar genişlemektedir. 


Ev tekstilinde de kullanılan fantazi iplikler bu alanda yoğun olarak döşemelik kumaşlar, perdeler masa örtüleri ve halılarda dokunmaktadır. Kumaş elde etme yöntemi olarak fantazi ipliğin en fazla kullanıldığı üretim metodu triko denilen düz örme ve dokumadır.
Fantazi iplik çeşitlerine giren kaplama iplik (elastik) ile çeşitli dokuma kumaşları yanısıra, bu ipliklerden bayan fantazi iç çamaşırı ve külotlu çorap üretilmektedir. Lycra başta olmak üzere kaplama elastan iplikler dokuma ve yuvarlak örme ağırlıklıdır.

 

​​​​DAR DOKUMADA KU​LLANILAN HAMMADDE VE ÖZELLİKLERi


Dokuma dairesinde kullanılan hammaddeler iplik ve lastik olmak üzere iki grupta incelenir.
Kullanılan iplikler pamuk ve polyester grubundandır. Pamuk ipliği 12/1Nm, 20/2Nm olanlar, denye yönünden olanlar polyester ve polipilendir. Kullanılan numaralar 90/2 Denye, 135/1Denye,
      İpliklerin numaralarının yanında, başka özellikleri de vardır.

 

Örneğin
parlak ve beyaz ipliğe kasar, mat ve donuk ipliğe ise ekru adı verilir.
Polyester grubu ipliklerin diğer bir özelliğide muslu olabilmeleridir,
Muslu iplik, bırakıldığında bir araya toplanan ipliktir. Diğer bir özelliği ise yine turlu olup olmayışıdır. Turlu iplik büküm almış iplik demektir. Lastiklere gelince, iki türlü lastik vardır. 30/40 kalın lastik 44/50 ince lastik. (3)


2.2. DAR DOKUMA ÜRÜNLERİ
A) Giyim Sanayii Tipi Dar Dokumalar: Bu sınıfa giren dar dokumalar, dekoratif ve düz elastik bantlar, ekstraforlar, kurdeleler, cır bantlar v,b. gibi ürünler.
B) Ev Tekstili Tipi Dar Dokumalar: Bunlar dekarasyonda süsleme ve fonksiyonel amaçlı olarak kullanılan püsküllü veya düz yapılı dar dokumalar
C) Sanayii Tipi Teknik Dar Dokumaları: Teknik dar dokumalar çeşitli makinalarda hareket iletim kayışları, güçlendirici kayışlar ve otomobil lastiği yapımında kullanılan kord bezleri ile yangın hortumu v,b. gibi ürünler(3)


2.3. DAR DOKUMA KUMAŞLAR (EV TESKTİLÎ TİPİ)
Ev tekstilinde kullanılan dar dokumalar genellikle süsleme amacını taşımaktadır. Koltuk, perde, yatak takımları gibi ev eşyalarını özellikle ek yerlerinde ve kenarlarında dekoratif etki oluşturmak için kullanılır. Çeşitleri şunlardır:
a) Jaluzi bandı, b) Vagon danteli, c) Çift londra şeridi, d) Püskül şeritler, e) Düz rûş  f)Hollanda bandı, g) Karnıbahar efektli rüş, h) Kesik rüş, i) Kıvrımlı rûş,

j) Kıvırcık ilmekli rüş k) Lanse şerit. I) Perde büzme bandı  m) Döner bant


DAR DOKUMA KUMAŞLAR (GİYİM SANAYİ TİPİ)
Dar dokuma ürünleri giyim sanayiinde fonksiyonel veya süs amacıyla ya da her iki işlevi bir arada düşünülerek kullanılır. Giyim sanayiinde kullanı¬lan dar dokuma ürünleri yapılarına göre şu gruplarda incelenebilir:
a) Elastik Yapılı Dar Dokumalar: Bunlar giysilerin bel, paça, yaka hattı, kol ağzı gibi yerlerinde kullanılan, büzme ve bedene oturtma gibi işlevleri olan., ayrıca süsleme amacıyla kullanılan aşağıdaki dar dokumalardır.
- Elastik bantlar
- Mayo lastiği,
- îç çamaşırı lastiği,
- Atkı şeritleri
- Dekoratif lastik band
b) Kurdeleler: Giysilerde özellikle görülen yerlerde süsleme ve fonk-siyonel amaçlı veya aksesuar olarak kullanılan genellikle parlak yapılı çeşitleri aşağıda sıralanan dar dokuma ürünleridir.
a) Tafta Kurdela, b) Çamaşır kurdelası, c) Çift saten kurdela,         d) Kadife kurdela, e) Fay kurdela, f) Payetin kurdela, g) Muare kurdela, h) Feterşam kurdelası, i) Sersnet kurdelası, j) Tek katlı saten kurdela, k) Groğlen kurdela


c) Ekstrafor ve diğer stabil yapılı dar dokumalar: Konfeksiyon sanayiinde bu tip dar dokumalar özellikle giysilerin kenar bölgesinde sabitleme takvi¬ye etme, bağlama ve süsleme amaçlı olarak kullanılır.
Çeşitli isimlerle anılan çok sayıda çeşitleri vardır. Önemli örnekler şunlardır: a) Ekstrafor, b) Golon, c) Güçlendirici şerit, d) Cır bant, e) Ütü ile yapı¬şan bant, f) Pantolon paça şeridi, g) Ponis kenar şeridi, h) Parlak kenar şeridi, 1) Takviye kenar şeridi, m) Bağlama kenar şeridi, n) Zig-zag kenar şeridi, vandyke şeridi, a) Kenar biyesi, p) Baklava desenli şerit(3)


2,4. DAR DOKUMA KUMAŞLAR (Teknik Sanayii Tipi)
Çeşitli sanayi dallarında taşıma hareket iletimi ve takviye amacıyla kullanılan bu tip dar dokumanın çeşitleri şunlardır:
a) Fitil
b) Taşıma kayışı
c) Konveyor bandları
d) Kort bezi
e) Koranasyon bandı
f) Araba lastiği bezi
g) Radyal lastik kord kuşağı
h) Hareket iletimi kayışı
i) Sonsuz kayış
j) Yangın hortumu
k) Sandalye kemeri{3)

​l) Medikal Lastik dokumalar

 

DAR DOKUMA FİRMALARI


DAR DOKUMA NEDİR?


Dar kumaşlar yapılarına ve kullanım yerlerine göre; lastik, şerit, kordon olarak adlandırılan, 0,5 cm’den 50 cm’ye kadar genişlikte dokunarak ya da örülerek elde edilen eni dar malzemelerdir. Tek başlarına kullanımı olmayan bu malzemeler hazır giyim yan sanayinin olmazsa olmaz elemanlarıdır. Dar dokuma makineleri; iç giyimden, ev tekstiline ve teknik dokumalara kadar birçok alanda tekstil yüzeyi elde edilmesinde kullanılmaktadır.
Dar dokuma sektörü bir anlamda hizmet ürettiği sektörlerin yan sanayisidir.Hazır giyim sektörü dışında ayakkabı, otomobil, savunma, elektroteknik, sağlık ve emniyet sektörlerinde kullanım alanı bulan dar dokumalar, elastik veya şerit şeklinde dokunur. Dar kumaşlarda kullanılan iplik çeşitlerine göre ( pamuk, polyester, viskon, polipropilen, naylon ) kurdele, grogren şerit, yatak şeridi, balıksırtı gibi diğer dokumalar da görülür.
Dar dokuma kurdela, kuşak, lastik, etiket benzeri dar enli ve özel kullanım alanına sahip dokumaların üretiminin yapıldığı bir dokuma üretim sistemidir.


DAR DOKUMA ÜRÜNLERİDAR DOKUMA EMNİYET KEMERİ:

Dokuma ürünlerin, elastikiyetinin olmasına karşın, elastik deformasyona uğramaması, alternatif kullanılacak bir malzemeye göre daha hafif olması, gözenekli yapısı ile sıhhi olması ve yüksek mukavemete dayanım sağlaması gibi avantajlarından dolayı, kompozit malzemeler yerine tercih nedeni olmakta ve her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir. Kullanılan sektörler arasında, deniz, hava, kara taşımacılığı, otomotiv, inşaat, çocuk koltukları, dağcılık, makine imalat sıralanabilir.

DAR DOKUMA PANTALON ŞERİTLERİ

Kemer astarlarına dikilen, yazılı, yazısız ve desenli olmak üzere çeşitleri bulunan dokuma şeritlerdir. Takım elbise üreten birçok markanın tercih ettiği şeritler, ürünün markasını etiket dışında da bir aksesuar da yazılı olması ve şeridin üzerindeki lastiklerin gömleği tutma özelliği bulunduğu için tercih edilmektedir.

DAR DOKUMA JAKARLI ŞERİTLER

Jakar sayesinde iplikle yazı yazabilme kabiliyeti kazanan jakarlı makineler ile dokunan şeritler, başta kadın, erkek ve çocuk giyim olmak üzere, yatak ve oturma grupları, süsleme, boyun askılığı gibi alanlarda kullanılmaktadır. İpliğin çeşit ve kalınlığına (denye) göre değişen dokuma tuşesi ve desenleri ile çok çeşitli ürünler tasarlamak mümkündür.

DAR DOKUMA DÜZ ŞERİTLER

Genel anlamda dokuma şerit ürünlerine verilen addır. Saten, balıksırtı, grogren, çavuş gibi desenlerin uygulandığı şeritler kullanım alanlarına göre çeşitli genişliklerde üretilmektedir.

Şeritlerden farklı olarak lateks in kullanıldığı ürünlerdir. İç giyimde tercih edilen jakarlı lastikler, erkek boxer yoğunlukta olmak üzere, bayan ve çocuk iç giyiminde kullanılmaktadır. Spor giyim için de tercih edilen jakarlı lastikler, esneyebilme özelliği ve şeride nazaran daha yumuşak tuşesi ile tercih nedeni olmaktadır.

DAR DOKUMA JAKARLI KORDON

Hortum desen ile üretilen kordonlar, genellikle spor giyim için kullanılmaktadır. Ürünün içinde kalan dolgu ipinin etrafına bir katman halinde dokunan iplikler ile dış katmana yazı yazmak mümkün olmaktadır.

DAR DOKUMA DÜZ LASTİK


Seri üretim olarak üretilen sektörde süper lastik, şardonlu, parlak, katlanır... olarak bilinen lastiklere verilen genel addır. Ürünler ham halinde dokunduktan sonra istenilen renklere boyanır ve nihai formlarını oluşturur.

ankara-dar-dokuma-tekstil biye-siraze-baliksirti-dokuma dar-dokuma-firmalar- dar-dokuma-firmalari emniyet-kemeri-dokuma fantazi-dokuma-kumas-imalati istanbul-dar-dokuma-tekstil kaldirma-halat-dokuma kayis-dokuma kocaeli-dar-dokuma-tekstil lastik-dar-dokuma medikal-lastik-dokuma polyester-halat polyester-sapan-halat polyester-sonsuz-halat sakarya-dar-dokuma-halat-sapan-kemer services tek-kullanimlik-polyester-sapan